0-400V, 0-1000A, 0-12KW WATER COOLED MASTER/SLAVE PROGRAMMABLE DC LOAD
Product Code:
XBL-400-1K-12K-LM-LF
Product Code:
XBL-400-1K-12K-LM-LF
| # Channels | Single |
|---|---|
| Modes of Operation | CC, CV, CP, CR, Pulse |
| Self Protection | OC, OV, OP and OT |
| AC Input | 90-264VAC, 47-63Hz |
| Closed Box Calibration | Yes |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Adjustable Slew Rate | 50μS - 0.4 second |
|---|---|
| Current (A) | 1000 |
| Current Interrupt | Yes |
| FET Fuse Trace Protection | Yes |
| Voltage (V) | 400 |
| Ambient Temp | 0-30 C |
|---|---|
| Relative Humidity | 0-95%RH, non condensing |
| ECCN Number | |
| HTS Code |
| Mounting Type | Standard 19" rack |
|---|---|
| Size | 26 x 19 x 5.25" |
| Size (U) | 3U |
| Weight lbs | 70 |
| Safety & Compliance | IEC/EN 61010-1, IEC 61010-2-030; US: UL 61010-1 ; Canada: CSA 61010-1 ( |
|---|
| 0-10V Analog | 0-10V Analog |
|---|---|
| Dual Mode Command V/I | Yes |
| Ethernet | Ethernet |
| Web Based Remote Control (HTTP) | Yes |
| IEEE/GPIB | IEEE/GPIB |
| RS232 | RS232 |
| Step Programming | Yes |