0-600V, 0-40A Load (800W)
Product Code:
XBL-600-40-800-AIR
Product Code:
XBL-600-40-800-AIR
| # Channels | Single |
|---|---|
| Modes of Operation | CC, CV, CP, CR, Pulse |
| Self Protection | OC, OV, OP and OT |
| AC Input | User Selectable: 120VAC/240VAC +/-10%, 48-62 Hz@350W |
| Closed Box Calibration | Yes |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Adjustable Slew Rate | 10 µsec to 0.4 sec |
|---|---|
| Current (A) | 40 |
| Current Interrupt | Yes |
| FET Fuse Trace Protection | Yes |
| Voltage (V) | 600 |
| Ambient Temp | 0-30 C |
|---|---|
| Relative Humidity | 0-90%RH, non condensing |
| ECCN Number | |
| HTS Code |
| Mounting Type | Standard 19" rack (using adaptor model 400875 - holds two units) |
|---|---|
| Size | 22 x 8 x 5.25" |
| Size (U) | 3U |
| Weight lbs | 26 |
| 0-10V Analog | 0-10V Analog |
|---|---|
| Dual Mode Command V/I | Yes |
| Ethernet | Ethernet |
| Web Based Remote Control (HTTP) | Yes |
| IEEE/GPIB | IEEE/GPIB |
| RS232 | RS232 |
| Step Programming | Yes |