MCL488 CHASSIS (HOLDS UP TO 10 175W OR 350W MODULES, NOT INCLUDED, 3500W MAX)
Product Code:
MCL488-CHASSIS
Product Code:
MCL488-CHASSIS
| # Channels | Multi |
|---|---|
| Modes of Operation | CC, CV, CP, CR, Pulse |
| Self Protection | OC, OV, OP and OT |
| AC Input | 110VAC/220VAC,+/-10%, 48 - 62Hz @ 350W |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Adjustable Slew Rate | 10μS - 10mS |
|---|---|
| Current (A) | Multi |
| Voltage (V) | Multi |
| Ambient Temp | 0-40 C |
|---|---|
| Relative Humidity | 0-90%RH, non condensing |
| ECCN Number | |
| HTS Code |
| Mounting Type | Standard 19" rack |
|---|---|
| Size | 24 x 19 x 10.5" |
| Size (U) | 6U |
| Weight lbs | 125 |
| 0-10V Analog | 0-10V Analog |
|---|---|
| Ethernet | Ethernet |
| IEEE/GPIB | IEEE/GPIB |
| RS232 | RS232 |